Haber

Bilgisayarınızı Madencilerin Sömürmesini Engelleyin!

minerblock

Bilgisayarınızı madencilerin isteğiniz dışında madencilik için kullanılmasını engelleyebilirsiniz. Üstelik bunu sadece küçük bir eklentiyle başarabilirsiniz.

Dijital madencilik günümüzün en çok konuşulan teknoloji konularından biri haline geldi. Dijital madencilik ile elde edilen sanal para birimlerinin anonim ve aynı zamanda takip edilemez olmasının sağladığı faydalar, bu para birimlerinin popülaritesini hızlı ve oldukça arttırmış durumda haliyle.

Dijital madencilik işi ile uğraşan kişilerin önemli bir kısmı bu iş için kendi kurdukları sistemleri kullansalar da, özellikle bazı internet sitesi sahipleri, siz onların sitelerini ziyaret ettiğinizde bilgisayarınızın CPU gücünü, izniniz olmadan kullanabiliyor.

Dünyanın çok bilinen torrent portallarından The Pirate Bay ‘in, geçtiğimiz günlerde bu yöntemi kullanarak gelir elde ettiği ortaya çıktığından beri farklı geliştiriciler bu tip izinsiz madenciliğin önüne geçmek için farklı çözümler aramaya başladı. CryptoMineDev tarafından oluşturulan minerBlock adlı uzantı tam da bu amaçla kullanıcıların hizmetine sunulmuş durumda. Oldukça da faydalı diyebiliriz.

Google Chrome Web Mağazası üzerinden ücretsiz olarak sunulan ve tarayıcınıza ekleyebileceğiniz minerBlock eklentisi, sıklıkla kullanılan ve bilinen tüm dijital madencilerin veri kaydını barındırıyor ve bu madencilerin tarayıcınız aracılığıyla izniniz olmadan CPU’nuza erişmesini engelliyor. Böylece bilgisayarınızın madenciler tarafından sömürülmesini engellemiş oluyorsunuz.

Ancak belirtmekte fayda var. Şimdilik sadece Google Chrome üzerinde kullanılabilen bu uzantı, geliştiricilerin açıklamasına göre ilerleyen zamanlarda Firefox için de kullanılabilir duruma gelecek.

Yorum Yapmak İster Misin?

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Yeni İçerikler