Nedir? Nasıl Yapılır?

Passolig Telefon Numarası Nasıl Güncellenir?

passolig-bilgi-guncelleme

Passolig telefon numarası nasıl güncellenir? Passolig telefon numarası güncelleme, Passolig mail adresi güncelleme, Passolig bilgi güncelleme rehberi

Passolig telefon numaranızı güncellemek istediğinizde bir takım problemlerle karşılaşmış olabilirsiniz veya telefon numaranızı mail adresinizi bilgilerinizi nasıl güncelleyebileceğinizi bilmiyor olabilirsiniz. Bu rehberimiz passolig bilgi güncelleme noktasında sıkıntı yaşayan tüm kullanıcılarımız için hazırlandı.

Passolig Telefon Numarası Güncelleme

Passolig telefon numaranızı güncellemek istiyorsanız hemen söyleyelim bu bilgileri Passolig’in internet sitesi üzerinden maalesef güncelleyemiyorsunuz. Telefon, mail adresi veya iletişim adresi bilgilerinizi çağrı merkezi aracılığı ile güncelleyebilirsiniz.

Passolig’in 0850 724 33 44 numaralı çağrı merkezini arayarak bilgi güncelleme menüsüne gelip yeni telefon numaranızı tuşlayarak kolay bir şekilde bilgi güncellemenizi yapabilirsiniz.

Fakat; bu bilgileri çağrı merkezi üzerinden güncelleyebilmek için 4 haneli kart şifrenizi de biliyor olmanız gerekmekte. Diyelim ki kart şifrenizi bilmiyorsunuz veya daha önce kart şifrenizi belirlemediniz o zaman ne yapacaksınız. Eski numaranıza erişiminiz varsa işiniz çok daha kolay! Kart şifresini unuttum menüsünü tuşlayarak çağrı merkezinden eski telefonunuza kart şifrenizin iletilmesini sağlayabilirsiniz. Diyelim ki eski telefon numaranız tamamen kapalı o zaman ne yapacaksınız? Hemen söyleyelim bu aşamada işiniz biraz daha zorlaşıyor ve telefon, mail gibi bilgilerinizi anında güncelleyemiyorsunuz. Peki nasıl güncelleyebilirsiniz gelin birlikte bakalım.

Passolig Çağrı Merkezi Temsilcisine Bağlanma!

Müşteri hizmetleri numarasını aradınız ve bütün menüyü dinlemenize rağmen çağrı merkezine bir türlü bağlanamadınız. Ne yapacaksınız? Çok kolay bir yolu var 0850 724 33 44 numaralı telefonu aradığınız ilk anda kayıp çalıntı kart bildirimleriniz için 0(sıfır)’ı tuşlayın sesini duyduktan sonra sıfıra basınız. Direkt olarak müşteri temsilcisine bağlanacaksınız. Ancak; unutmayın! Bu menüden sadece kayıp çalıntı kart işlemleri yapılır bilgi güncelleme işlemlerini yapamazsınız.

Peki müşteri temsilcisine o zaman neden bağlandık? Müşteri temsilcisine bilgi güncelleyemediğinizi belirtirseniz hemen kısa yoldan nasıl bir yol izleyeceğinizi size izah edecektir. Yine belirtelim, müşteri temsilcisi bilgi güncelleme işleminizi yapmaz.

E-Posta Yoluyla Passolig Bilgi Güncelleme

Müşteri temsilcisine bağlandınız ve probleminizi ilettiniz. Müşteri temsilcisi size bir iletişim adresi verecektir ve bu mail adresine gerekli bilgileri yazıp imzalı şekilde ulaştırmanızı belirtecektir. Gerekli bilgileri ulaştırdığınız takdirde kısa sürede tarafınıza geri dönüş yapılacak ve bilgi güncellemeniz sağlanacaktır.

Ancak yazdığınız dilekçenizin sonuna attığınız imzanızın passolig kartınızı alırken kullandığınız imza ile kesinlikle aynı olması gerekmektedir. Yoksa imza uyuşmazlığı nedeniyle istediğiniz reddedilir.

Müşteri temsilcisine ulaşamadım nasıl e-posta gönderebilirim?

Müşteri temsilcisine ulaşamamanız durumunda buraya tıklayarak açılan sayfadaki iletişim formunu gerekli şekilde doldurun ve gönderin. Doldururken yazdığınız mail ve telefon numaranızın aktif kullanımda olduğuna dikkat edin.

İletişim formunu iletmenizden kısa bir süre sonra tarafınıza geri dönüş yapılır ve probleminiz hakkında yardımcı olacaklardır.

Gönderilecek Dilekçe Örneği

Passolig müşteri hizmetlerine ulaştınız ve size gerekli mail adresine veya fax adresine dilekçenizi göndermenizi isteyecektir. Yazmanız gereken dilekçe örneği şöyledir.

passolig-dilekce-ornegiYukarıdaki dilekçe örneğini kendinize göre düzenleyip iletisim @ passolig.com.tr mail adresine veya 0212 340 88 58 numaralı fax adresine göndermeniz sonucunda kısa sürede sistemde yer alan telefon numaranız güncellenecektir.

Yorum Yapmak İster Misin?

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Yeni İçerikler